انتقاد جهاد اسلامی از بیانیه نشست سازمان همكاری اسلامی در ریاض

جنبش جهاد اسلامی فلسطین با انتقاد شدید از نشست روز گذشته كشورهای عربی و اسلامی در حمایت از غزه، گفت این بیانیه به گونه‌ای بوده كه گویی از طرف 57 كشور مرتبط با فلسطین صادر نشده است.

1402/08/22
|
12:10

جنبش جهاد اسلامی فلسطین، امروز (یكشنبه)، به بیانیه پایانی نشست سازمان همكاری اسلامی در همبستگی با غزه واكنش نشان داد و به‌شدت از آن انتقاد كرد.

سازمان همكاری اسلامی روز گذشته در ریاض -پایتخت عربستان سعودی- با دعوت از 57 كشور عربی و اسلامی نشستی در راستای حمایت و اعلام همبستگی با مردم فلسطین برگزار كرد.

از جمله مهم‌ترین بندهای بیانیه پایانی این نشست، محكومیت جنایات رژیم صهیونیستی تاكید بر ضرورت رفع محاصره غزه و ارسال كمك‌های بشردوستانه به غزه بود.

جهاد اسلامی در واكنش به این بیانیه تاكید كرد: «كلمات «محكومیت»، «مطالبه» و «درخواست» كه بیانیه پایانی [نشست سازمان همكاری اسلامی] از آن پر شده بود، این طور القا می‌كرد كه گویی بیانیه از یك سازمان غیرمرتبط صادر شده است كه هیچ ارتباطی با كشتار مردم فلسطین در غزه و كرانه باختری ندارد و نه از بیانیه نشست 57 كشور، در این بیانیه به نظر رسید این كشورها نه از چیزی برخوردارند و نه قدرت كاری جز درخواست و مطالبه را دارند».

در ادامه این بیانیه آمده است: «بیانیه پایانی بیانگر شانه خالی كردن تمام كشورهای عربی و اسلامی از وظایفشان و فرار از وظیفه دفاع از امنیت ملی عربی و اسلامی و دست كشیدن از فلسطین و مردم آن در برابر رژیم صهیونیستی و حامیان غربی آن بود».

جنبش جهاد اسلامی در عین حال از مفاد بیانیه پایانی كشورهای عربی و اسلامی به‌شدت ابراز تعجب كرد چراكه در آن بر ابتكار صلح عربی تاكید شده بود. جهاد اسلامی در این باره یادآور شد پیش‌شرط صلح با تل‌آویو و برقراری روابط عادی با آن‌ها، پایان دادن به اشغال تمام خاك فلسطین و كشورهای عربی است، بخصوص آنكه برخی از «رژیم‌های عربی شتابان در حال رفتن به سوی عادی‌سازی روابط با این رژیم هستند».

این گروه مقاومت در ادامه اشاره كرد: «شاید اگر كشورهای عربی و اسلامی‌ای كه روابط خود را با رژیم [صهیونیستی] عادی‌سازی كرده‌اند،‌ ارتباط خود را مانند برخی از كشورهای آمریكای لاتین كه هیچ پیوندی با فلسطین، مردم آن و عربیت و اسلام ندارند، قطع می‌كردند، این بیانیه تا حدی اعتبار پیدا می‌كرد».

جهاد اسلامی در پایان تاكید كرد كه مفاد بیانیه پایانی نشست سران كشورهای عربی و اسلامی این پیام را به امت اسلامی مخابره می‌كند كه این نظام‌ها قادر به محافظت از مردم و دفاع از مقدسات اسلامی نیستند و مردمانشان لقمه چرب در برابر رژیم صهیونیستی و دولت آمریكا هستند.

دسترسی سریع