دیدار اعضای ستاد برگزاری كنگره ملی شهدای استان اردبیل

متن بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای ستاد كنگره ملی بزرگداشت 3400 شهید استان اردبیل كه در تاریخ یك‌شنبه 22 مرداد 1402 برگزار شده بود، صبح امروز در محل برگزاری همایش در اردبیل منتشر شد.

1402/05/29
|
10:41

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار، حفظ و تثبیت راه شهدا و انتقال سیره عملی آنان به نسل جوان را وظیفه‌ای مهم خواندند.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: ما با شهدا معاصر بودیم و جهاد و ایثار و شهادت و گره‌گشایی‌ها و ایستادگی آنان در مقابل قدرتها را دیدیم اما نسل جوان، این موضوع را با وضوح وبِداهتی كه ما متوجه شدیم، نمی‌بیند، بنابراین هریك از علما، روشنفكران، دانشگاهیان و صاحبان مناصب دولتی، باید به تناسب جایگاه خود نقش‌آفرینی كنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به نقشی كه مجاهدت شهدا در گشودن گره‌ها و برطرف كردن موانع به‌ویژه در هشت سال دفاع مقدس داشت، تاكید كردند: راه مقابله با جنگ شناختی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی جبهه دشمنان انقلاب اسلامی، استمرار راه شهدا و عمل به درس آنان یعنی مجاهدت، ایستادگی و مقاومت است.

ایشان با استناد به آیات قرآن، به مقام رفیع شهدا و جایگاه آنان در حریم ربوبیت و بهره‌مندی از رزق خاص الهی اشاره كردند و گفتند: خداوند به خون شهدا بركت می‌دهد و والاترین و بارزترین نمونه آن خون حضرت اباعبدالله‌علیه‌السلام است كه موجب شده حادثه كربلا در تاریخ زنده بماند و روز به روز بر اشتعال و حرارت عشق به آن حضرت در میان مسلمانان و حتی غیرمسلمانان افزوده شود.

رهبر انقلاب اسلامی برگزاری پرشور مراسم دهه اول محرم امسال به‌رغم تلاش دشمنان برای كم رونق كردن آن و همچنین راهپیمایی پرشكوه اربعین را نمونه‌هایی از ارزش گذاری خداوند متعال بر خون شهیدان كربلا برشمردند و بر لزوم حفظ و تثبیت راه و خون شهدا تاكید كردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای استفاده از شیوه‌های تاثیرگذار برای حفظ نام و راه شهیدان را ضروری دانستند و خاطرنشان كردند: بهترین و لازم ترین شیوه استفاده از شیوه های هنری است.

ایشان، مردم اردبیل را جزو صفوف مقدمِ حاضران در میدان‌های مجاهدت خواندند و افزودند: اعزام حدود 35 هزار رزمنده به جبهه‌ها در دوران دفاع مقدس و تقدیم 3400 شهید، گواه ایثارگری و مجاهدت مردم اردبیل است و باید این ویژگی‌ها به نسل جوان این منطقه معرفی شوند.

رهبر انقلاب اسلامی سابقه علمی اردبیل و ظهور علمای بزرگی همچون محقق اردبیلی از این منطقه را نیز مورد اشاره قرار دادند و تاكید كردند: شناسنامه واقعی هر منطقه فراتر از حدود جغرافیایی و اقلیم است و برهمین اساس سابقه علمی و جهاد و شهادت مردم اردبیل و همچنین حضور در میدان‌هایی كه زمینه‌ساز تجدید حیات ملی شده است، شناسنامه واقعی اردبیل به‌ شمار می رود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: اردبیل از دو جنبه ملی و اسلامی، حق بزرگی بر ملت ایران دارد زیرا «یكپارچگی و وحدت» ایران و همچنین ترویج «مذهب اهل بیت‌علیهم‌السلام» در ایران، از اردبیل و در دوره صفویه آغاز شد.

دسترسی سریع