هنر بزرگ خطیب جمعه این است كه بتواند مفاهیم معرفتی و مفاهیم انقلابی را متناسب با نیازهای روز بازتولید كند

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار ائمه‌جمعه سراسر كشور، نماز جمعه را در سلسله قدرت نرم نظام اسلامی، حلقه‌ای بسیار مهم و فریضه‌ای استثنایی خواندند.

1401/05/06
|
00:13

رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار ائمه‌جمعه سراسر كشور، نماز جمعه را در سلسله قدرت نرم نظام اسلامی، حلقه‌ای بسیار مهم و فریضه‌ای استثنایی خواندند و تأكید كردند: امام‌جمعه سخنگوی انقلاب اسلامی است و یكی از وظایف اساسی او بازتولید مفاهیم معرفتی و مبانی انقلابی و پاسخگویی به شبهات با زبان روز و تبیین مستدل آنها و رفتار پدرانه با همه است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ابتدای سخنان خود با گرامی‌داشت ایام متعلق به اهل‌بیت علیهم‌السلام، به بیان اهمیت جایگاه نماز جمعه پرداختند و با اشاره به جایگاه استثنایی آن در میان فرائض دینی گفتند: «پیوند میان توجه به خدا و حضور و اجتماع مردمی»، «ذكر و یاد خدا به‌صورت دسته‌جمعی و نزول بركات آن بر جمع»، «استمرار بدون توقف نماز جمعه در هر هفته»، «پایگاهی مهم برای طرح مسائل مختلف جامعه اعم از مسائل فكری، خدمات اجتماعی، همكاری‌های عمومی و آمادگی‌ها و بسیج نظامی» و «آمیختن معنویت با سیاست» از مهمترین ویژگی‌های نمازجمعه است كه آن را تبدیل به ظرفیت عظیم و فرصت فوق‌العاده كرده است.

ایشان افزودند: نماز جمعه با چنین ویژگی‌هایی، حلقه‌ای مهم در سلسله قدرت نرمِ مُفصل و طولانی نظام اسلامی است.
رهبر انقلاب اسلامی سپس با طرح این سؤال كه «آیا در جمهوری اسلامی توانسته‌ایم، نماز جمعه را در جایگاه رفیع و شایسته خود قرار دهیم» گفتند: به نظر می‌آید كوتاهی‌هایی داشته‌ایم كه باید همت كنیم تا این كوتاهی‌ها برطرف شود كه در این میان، برخی مسائل بر عهده شخص ائمه‌جمعه است و برخی هم بر عهده مدیریت كلان ائمه جمعه.

رهبر انقلاب اسلامی درخصوص ائمه‌جمعه به دو موضوع اشاره كردند: 1- منش و روش و شیوه زندگی امامان جمعه 2- محتوای خطبه‌های نماز جمعه.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره منش و روش امام‌جمعه گفتند: امامان جمعه همانگونه كه در خطبه های نماز جمعه، همه را امر به تقوا می كنند، خود نیز باید در تحصیل تقوا و عمل به آن حداكثر تلاش خود را انجام دهند زیرا اگر غیر از این باشد، نتیجه عكس خواهد داد.

ایشان «رفتار پدرانه با همه» را از دیگر الزامات رفتار و منش امام‌جمعه دانستند و افزودند: در نماز جمعه قشرها و سلایق مختلف حضور دارند، رفتار امام‌جمعه باید همانند رفتار پدر با فرزندان خود باشد و باید همه را بر سر سفره معنویت و دین بنشاند.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به جشن میلیونی غدیر در تهران و حضور قشرها و ظواهر مختلف، آن را پدیده‌ای عجیب خواندند و خاطرنشان كردند: در این جشن همه جور آدمی حضور داشتند و همه نیز با وجود تفاوت‌های ظاهری طرفدار دین هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: من در یكی از سفرهای استانی در جمع علمای آن استان به حضور افراد مختلف در مراسم استقبال اشاره كردم و گفتم در میان مردم، افرادی گریه می‌كردند كه شاید شما در برخورد با آنها احتمال دهید كه حتی اعتقادی به دین ندارند در حالی كه همه آنها معتقد به دین هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در توصیه بعدی، امامان جمعه را به سلوك مردمی یعنی حضور در بین مردم و گفتگو با آنان توصیه كردند و افزودند: صِرفِ رفتن بین مردم كار مهمی است بنابراین از مردم فاصله نگیرید و ارتباطات خود را به یك گروه خاص محدود نكنید، البته در طول این سالها، شبكه امامت جمعه جزو مردمی‌ترین نهادهای انقلابی بوده است.

«ارتباط با جوانان و تدارك دیدن سازوكار مناسب برای آن» توصیه دیگر رهبر انقلاب بود.

ایشان با اشاره به فعالیت گروههای پُر شمار جوان، خودجوش، گمنام و بی‌ادعا در سراسر كشور، وظیفه ائمه‌جمعه را ارتباط با این گروهها و حمایت از آنان خواندند و گفتند: شركت در خدمات اجتماعی، همچون كمك به مردم در حوادث طبیعی و در مقابله با كرونا و جمع‌آوری كمك‌های مؤمنانه برای نیازمندان جزو كارهای لازم امامان جمعه است كه بعضی از ائمه‌جمعه نیز انصافاً در این زمینه خوش درخشیده‌اند.

رهبر انقلاب اسلامی در این زمینه تأكید كردند: ما طرفدار عدالت هستیم و پرچم آن را بلند كرده‌ایم اما تحقق عدالت بدون كمك به طبقه محروم و مستضعف معنا ندارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در توصیه‌ای دیگر، با قدردانی از تلاش‌های ستادهای برگزاری نماز جمعه در سراسر كشور، ائمه‌جمعه را به نظارت بر سلامت این ستادها سفارش كردند و با تأكید بر پرهیز از ورود در فعالیت‌های اقتصادی، خاطرنشان كردند: از فعالیت اقتصادی حتی به‌عنوان تأمین هزینه‌های نماز جمعه باید اجتناب شود چرا كه آثار منفی ورود بعضی از آقایان محترم به این فعالیت‌ها، هنوز هم دامن‌گیر نظام اسلامی است.

ایشان اداره تشكیلات روحانیت و حوزه‌های علمیه را همواره مردمی خواندند و افزودند: حوزه‌های علمیه، مراجع و فضلای حوزه، وابسته به مردم هستند و احتیاجی به دولتها و قدرتها ندارند و این یك افتخار و امتیاز است. به همین علت است كه حوزه‌های علمیه در قضایای مختلف توانسته‌اند بدون رودربایستی با دولتها در كنار مردم بایستند. بنابراین نمازجمعه نیز باید به همین شكل و با كمك‌های مردمی اداره شود.

رهبر انقلاب در ادامه به بیان چند نكته درباره خطبه‌های نمازجمعه و محتوای آنها پرداختند.

ایشان، خطبه نمازجمعه و خطیب آن را سخنگوی انقلاب اسلامی و تبیین‌كننده و مطالبه‌گر مبانی انقلاب خواندند و افزودند: هنر بزرگ خطیب جمعه این باشد كه مفاهیم معرفتی و انقلابی همچون مسئله بسیار مهم عدالت، استقلال، حمایت از مستضعفین و پیروی از شریعت را متناسب با نیازهای روز و با ادبیات جدید بازتولید كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأكید بر اینكه خطبه‌ها باید پُر مغز، آموزنده و پاسخگوی سؤالات عمومی باشد، گفتند: ادبیات خطبه باید گرم، صمیمی، اتحادآفرین، امیدبخش، بصیرت‌افزا و آرامش‌بخش به مردم باشد نه آنكه موجب اضطراب، حاشیه‌سازی، تلاطم روحی، بدبینی به وضع كنونی و آینده شود و برای هجمه معاندان نیز دستاویز ایجاد كند.

ایشان یك مأموریت مهم خطبه‌های نماز جمعه را مقابله با شبهه‌پراكنی‌های دائم بدخواهان دانستند و گفتند: میدان رزم امروز، میدان قدرت نرم است و دشمن در این میدان با شبهه‌افكنی به دنبال رخنه در دژ مستحكم ایمان مردم و از بین بردن آنان است چرا كه عامل پیروزی انقلاب اسلامی و ایستادگی مردم در دفاع مقدس و فتنه‌ها و هر عرصه دیگر، ایمان مردم بوده است.

رهبر انقلاب، كار بزرگ جمهوری اسلامی را باطل كردن نقطه مركزیِ هویتِ تمدن غرب یعنی «تفكیك دین از سیاست» خواندند و افزودند: جمهوری اسلامی با شعار دین، نه تنها خود را حفظ كرد، بلكه با پیشرفت ایران تلاش طولانی غربی‌ها برای ناسازگار نشان دین و سیاست را به چالش كشید بنابراین مافیای قدرتهای غربی كه در رأس آن صهیونیستها و سرمایه‌داران آن هستند و آمریكا نیز ویترین آنها است، از این حقیقت درخشان عصبانی، و دائماً در حال طراحی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی هستند.

رهبر انقلاب در ادامه به مسائلی كه در روزهای اخیر درباره موضوع زن و حجاب مطرح است اشاره كردند و گفتند: این موضوعات از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره مطرح بوده است و اخیراَ هم بار دیگر به بهانه حجاب، همان تلاش های ناكام در حال تكرار است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: چند سال قبل، در جلسه ای، از من سؤال شد كه در موضوع زن، در مقابل غرب چه دفاعی دارید كه من گفتم «دفاع ندارم، حمله دارم. آنها كه زن را تبدیل به كالا كرده اند، باید دفاع كنند و پاسخ دهند».

ایشان با طرح این سؤال كه «چرا به یك‌باره و بار دیگر رسانه‌های رسمی و دولتی امریكا و انگلیس و مزدورانشان به بهانه حجاب، موضوع زن را مورد هجوم قرار داده اند؟ و آیا واقعاً غربی ها مدافع حقوق زن ایرانی هستند؟»، گفتند: غربی‌ها همان‌هایی هستند كه اگر می‌توانستند آب را به روی ملت ایران ببندند، می‌بستند، همانطور كه داروی كودكان پروانه‌ای را تحریم كرده‌اند و اجازه نمی‌دهند به این كودكان دارو برسد؛ حالا غربی‌ها واقعاَ دلسوز زن ایرانی هستند؟

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان كردند: حقیقت قضیه این است كه زنِ با شرف و با استعداد ایرانی یكی از بزرگ‌ترین و مهمترین ضربه‌ها را به ادعاها و دروغ های تمدن غربی زده است و آنها از این موضوع به‌شدت عصبانی هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: غربی‌ها سالها است كه می‌گویند تا زمانی كه زن از قیود اخلاقی و شرعی رها نشود، نمی‌تواند پیشرفت كند و به مدارج عالیِ علمی، سیاسی و اجتماعی برسد اما زن ایرانی در بیش از چهل سال گذشته توانسته است با حجاب اسلامی و چادر در میدان‌های مختلف علمی، اجتماعی، ورزشی، سیاسی، مدیریتی، اقتصادی و فرهنگی حاضر شود و به موفقیت‌ها و سربلندی‌های بزرگ دست یابد.

ایشان تأكید كردند: موفقیت‌های زن مسلمان ایرانی باطل كننده تلاش های دویست، سیصد ساله غربی‌ها بوده و به همین علت آنها از زن ایرانی عصبانی هستند و به بهانه حجاب، اقدام به شبهه‌افكنی و فضاسازی می كنند.

رهبر انقلاب با اشاره به مطرح شدن موضوع حجاب در خطبه‌های نماز جمعه در هفته گذشته و همچنین در فضای مجازی و رسانه‌ها، خاطرنشان كردند: در این موضوعات باید بسیار متین و منطقی و به دور از احساساتِ بی‌مورد، ورود كرد و باید با دلایل روشن، آن منطق استعماری غربی افشا و تبیین شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تبیینِ همراه با متانت و اِتقان را در موارد دیگر نیز ضروری دانستند و افزودند: ممكن است در منطقه‌ای ناهنجاری وجود داشته باشد كه امام‌جمعه با در نظر گرفتن همه ملاحظات، تصمیم به مطرح كردن آن در نمازجمعه دارد كه باید با كیفیت مناسب و متناسب با جایگاه امام‌جمعه باشد.

رهبر انقلاب با تأكید مجدد بر مقابله با شبهات دشمن و لزوم جدی گرفتن وظیفه جهاد تبیین، گفتند: برخی افراد در جنگ سخت و در مقابل ضربات شمشیر ایستادگی كردند اما در میدان جنگ نرم و در مقابل شبهات زمین خوردند كه البته یكی از دلایل این اتفاق، دنیاطلبی است.

ایشان، توصیه‌های بیان‌شده خطاب به ائمه‌جمعه را برای سخنرانی‌های ایام محرم نیز صادق دانستند و با تأكید بر ضرورت جذب مخاطب و تلاش برای ارتقاء اجتماع مردم در نمازهای جمعه، افزودند: بر خلاف برخی افراد كه مدعیِ ضعیف شدن اعتقادات مردم هستند، مراسم‌های بزرگی همچون جشن غدیر، عزاداری‌های محرم و صفر، راهپیمایی اربعین و كمك‌های مالی مردم به حوزه‌های علمیه نشان‌دهنده قوی‌تر شدن ایمان و دین‌داری عمومی است و نباید ناتوانیِ فردی در جذب مردم به یك اجتماع به حساب بی‌دینی مردم گذاشته شود چرا كه مردم در میدان هستند و این ما هستیم كه باید با عمل به وظایف، خود را از میدان كنار نكشیم.

در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌علی‌اكبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه‌جمعه با اشاره به برگزاری فریضه نماز جمعه در 900 پایگاه در سراسر كشور، گزارشی از رویكردها، برنامه‌ها و فعالیت‌های ناظر به افزایش كیفیت نمازهای جمعه بیان كرد.

دسترسی سریع