روحانیون به مهارت ابزار انتقال پیام مجهز باشند

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه گفت: آنچه مسلم است روحانیون علاوه بر آشنایی با مجموعه ای از دانش ها و معارف،‌ به تعدادی مهارت هم به عنوان ابزار انتقال پیام باید مجهز باشند.

1401/05/01
|
10:30

آیت الله حسینی بوشهری در جمع روحانیون كاروان های حج تمتع 1401 در مدینه منوره، با قدردانی از زحمات روحانیون كاروان ها، گفت: سلامت و صحت حج زائران ما مرهون زحمات روحانیون است.
رئیس شورای عالی جامعه مدرسین با اشاره به آیه «وَ لا تَسْتَوِی الْحَسَنَهُ وَ لَا السَّیِّئَهُ ادْفَعْ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِی بَیْنَكَ وَ بَیْنَهُ عَداوَهٌ كَأَنَّهُ وَلِیٌّ حَمِیمٌ»، اظهار داشت: نیكی و بدی یكسان نیست. در حالی كه عده ای، سلاحی جز بدگویی، افترا، سخریه، استهزا و انواع فشارها و ستم‌ها ندارند، باید سلاح شما پاكی، تقوا، سخن حق، نرمش و محبت باشد.
وی در ادامه گفت: باید بدی را با خوبی پاسخ داد و هرگز نباید بدی را با بدی و زشتی را با زشتی پاسخ داد كه این روش انتقام‌جویان است و موجب لجاجت و سرسختی منحرفان می‌گردد. اگر بدی را با خوبی پاسخ دهیم، باعث می شود كه كه دشمنان سرسخت همچون دوستان گرم و صمیمی شوند.
امام جمعه قم در پاسخ به این سوال كه چه كسانی می توانند بدی ها را با خوبی پاسخ دهند، به آیه «وَمَا یُلَقَّاهَا إِلَّا الَّذِینَ صَبَرُوا وَمَا یُلَقَّاهَا إِلَّا ذُو حَظٍّ عَظِیمٍ» اشاره كرد و گفت: كسانی می توانند بدی را به خوبی پاسخ دهند كه اولا صبور و حلیم باشند و ثانیا تقوا و ایمان داشته باشد و لذا در روایات عمدتا هرجا سخن از از علم به میان آمده است در كنار آن سخن از حلم و صبر نیز به میان آمده است.
آیت الله حسینی بوشهری با اشاره به روایت رسول خدا(صل الله علیه و آله)كه می فرماید:« أَفَاضِلُكُمْ أَحْسَنُكُمْ أَخْلاَقاً اَلْمُوَطَّئُونَ أَكْنَافاً اَلَّذِینَ یَأْلَفُونَ وَ یُؤْلَفُونَ» اظهار داشت: این روایت مكمل آیه شریفه است كه حضرت می فرماید: با فضیلت‌ترین شما كسانی هستند كه اخلاقشان نیكوتر باشد و همنشین‌نواز باشند، آنها با مردم انس گیرند و مردم با آنها انس گیرند.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تاكید بر این كه مسئولیت سنگین امر مناسك به عهده روحانیون كاروان ها است ابراز داشت: روحانیون، معین و معینه‌های كاروان‌های حج تمتع تمام سعی و تلاش خود را می كنند كه زائر مناسك حج خود را صحیح انجام دهد. و در این رابطه باید دانش و اطلاعات خودتان راجع مناسك حج را افزایش دهید چرا كه گاهی فتاوا تغییر می كند و شما باید از آن اطلاع داشته باشید.
وی با اشاره به بُعد معنوی حج، به روایت امام صادق (علیه السلام) كه می فرمایند:«كونوا دُعاهً لِلنّاسِ بِغَیرِ ألسِنَتِكُم» اشاره كرد و تصریح كرد: جلوه جلوه حج بُعد معنوی دارد و روحانیون كاروان‌ها در جمع زائران باید حضور فعال داشته باشند و به گونه‌ای رفتار كنند كه هر زائر پس از بازگشت، مبلغی برای دین الهی در جمع خانوادگی خود باشد.
آیت الله حسینی بوشهری افزود: آنچه مسلم است روحانیون علاوه بر آشنایی با مجموعه ای از دانش ها و معارف،‌ به تعدادی مهارت هم به عنوان ابزار انتقال پیام باید مجهز باشد.
وی آشنایی با ویژگی های روانشناختی حجاج، مهارت های ارتباطی و فنون جذب مخاطب، مهارت های آموزشی، ‌متقاعد سازی و اطلاع رسانی، مهارت های آرام سازی و كاهش اضطراب و مهارت تغییر و تثبیت رفتار زائران را از جمله مهارت هایی برشمرد كه روحانیون باید به آن اشراف داشته باشند.
آیت الله حسینی بوشهری خاطر نشان كرد: مقام معظم رهبری چند مسئولیت را برای روحانیون مطرح كردند: علم اندوزی، هدایت گری و شراكت در خدمات اجتماعی. پس یكی از كارهای كه یك روحانی می تواند انجام دهد كمك به زائر است كه این مصداق روایت «كونوا دُعاهً لِلنّاسِ بِغَیرِ ألسِنَتِكُم» است.

دسترسی سریع