مرز زمینی عراق از امروز به صورت رسمی بازگشایی شد

مرز زمینی عراق از امروز به صورت رسمی بازگشایی شد و زائران عتبات عالیات می‌توانند در قالب کاروان‌های زیارتی از طریق مرز زمینی به این سفر معنوی مشرف شوند.

1401/03/29
|
10:12

با لغو ویزای سفر زمینی به عتبات، سازمان حج و زیارت، نام‌نویسی از متقاضیان این سفر معنوی را آغاز کرد و به این ترتیب پس از تکمیل ظرفیت کاروان‌ها، اعزام‌ها پس از 27 ماه ازسرگرفته می‌شود.
ویزای عراق برای سفرهای زمینی به این کشور، حدود هفت ماه پس از لغو‌ ویزای هوایی برداشته شد و به این ترتیب، از روز گذشته، عراق مرزها را برای تردد زائران در قالب کاروان‌های حج و زیارت باز کرد.
‌یکی از موضوعاتی که بین ایران و عراق برای بازگشایی مرزهای زمینی مطرح شد، تشرف کاروانی به عتبات آن هم همراه با کاروان‌های زیر نظر سازمان حج و زیارت است. بر همین اساس، افراد فقط در قالب کاروان‌های زیارتی امکان تردد از مرزهای زمینی را دارند و عبور از مرزهای زمینی بدون ویزا برای سفرهای انفرادی به عتبات امکان‌پذیر نیست.
به همین دلیل هم مسؤولان وزارت کشور از زائران و‌ مشتاقان زیارت عتبات می‌خواهند که به صورت انفرادی و‌ گروهی برای سفر به عتبات به مرزها مراجعه نکنند؛ چرا که امکان عبور از مرزهای زمینی به این صورت وجود ندارد. با این اقدام، برخی از کاروان‌های غیرمجاز عتبات در تکاپو هستند تا بتوانند همچون قبل از شیوع کرونا با دور زدن کاروان‌های رسمی، زائران را جذب و از مرزهای زمینی به عتبات ببرند.
با وجود اینکه پیش‌بینی می‌شد مرزهای چهارگانه مهران، شلمچه، چذابه و خسروی برای سفرهای زیارتی بازگشایی شود، اما به گفته یکی از مسؤولان وزارت کشور در حال حاضر فقط 2 مرز شلمچه و مهران برای تردد کاروان‌های زمینی عتبات باز است و افراد می‌‌توانند با در دست داشتن گذرنامه معتبر، بدون اخذ ویزای عراق، با کاروان‌های زیارتی به عتبات مشرف شوند.
‌به گفته سیدصادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت با تفاهم‌ صورت گرفته با عراق، روزانه 2 هزار و 500 نفر از طریق زمینی می‌توانند عازم عراق شوند و قرار است به مرور زمان، این تعداد به اعزام روزانه 15 هزار نفر افزایش یابد.
بر همین اساس، حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت با اشاره به بازگشایی مرزهای زمینی برای برقراری سفرهای عتبات می‌گوید: ثبت‌نام کاروان‌های زیارتی عتبات به صورت زمینی از امروز آغاز می‌شود و علاقه‌مندان سفر زمینی عتبات می‌توانند به دفاتر زیارتی مجاز‌ مراجعه کنند.
‌‌سازمان حج و زیارت پس از برقراری سفرهای هوایی عتبات با لغو یوزای عراق، گفته بود که در صورت بازگشایی مرزها، سفرهای ارزان قیمت عتبات را اجرایی‌ می‌کنیم که در این رابطه معاون عتبات سازمان حج و زیارت می‌افزاید: سفر زمینی به عتبات در این مرحله در 2 بسته زیارتی 6 و هفت شب پیش‌بینی شده که هزینه آن نیز چهار‌ میلیون و 400 تا پنج میلیون و 500 هزار تومان بسته به استان اعزامی متفاوت‌ است.
‌این امر در حالی است که ‌هزینه‌‌ سفر‌‌ هوایی‌‌ عتبات‌‌ از حدود 9 میلیون تومان آغاز می‌شود و با برقراری سفرهای زمینی عتبات‌، سفرهای ارزان زیارتی محقق خواهد شد. البته مسؤولان سازمان حج و زیارت در تلاشند هزینه این سفر معنوی را باز هم کاهش دهند و با اجاره هتل‌ها با درجه‌های متنوع، امکان تشرف به عتبات‌‌ با هزینه کم‌تری را برای همه مشتاقان زیارت کربلا فراهم کنند.
‌همچنین حجت‌الاسلام رحمانی با بیان اینکه ‌نخستین اعزام زائران به عتبات از طریق مرزهای زمینی از 31‌ خردادماه آغاز می‌شود، می‌گوید: ما آمادگی اعزام زائران از امروز را هم داریم. اما به دلیل‌ لزوم تکمیل شدن ظرفیت کاروان‌ها، پیش‌بینی می‌کنیم نخستین اعزام از 31‌ خردادماه انجام شود.
‌علاوه بر این، همانطور که کابینه ‌دولت عراق اعلام‌‌ کرده بودند، در مرحله نخست روزانه 2 هزار و 500 زائر ایرانی از مرزهای زمینی بدون اخذ ویزا می‌تواند در قالب کاروان به عتبات مشرف شود که با برنامه‌ریزی انجام شده مسؤولان وزارت کشور و سازمان حج و زیارت، مرز مهران 75 درصد سهمیه و مرز شلمچه 25 درصد سهمیه تردد زائران سفر زمینی به عتبات را به خود اختصاص داده است؛ به طوری که روزانه از 2 هزار و 500 زائر ایرانی که از مرزهای زمینی عازم عراق‌ می‌شوند، بیش از 1800 نفر از مرز‌ ‌مهران و حدود 650 نفر از مرز شلمچه به عتبات مشرف خواهند شد.
سفر زمینی به عتبات از اسفند سال 98 با شیوع کرونا متوقف شد و با وجود تلاش‌های ایران و حتی وعده‌های طرف عراقی برای بازگشایی مرزها و برقراری سفرهای زیارتی به عتبات از طریق مرز زمینی، این امر محقق نشد و هیچ زائر و کاروانی از مرزهای زمینی به عراق اعزام نشد. همچنین در ایام کرونا عراق ویزای زیارتی برای هیچ کشوری صادر نکرد و به این ترتیب افراد فقط در صورت داشتن موافقتنامه با ویزا امکان عبور از مرز زمینی را‌ داشتند.

دسترسی سریع